Čarodějnický rok

Úvod

Jsou to zábavné oslavy a setkávání čarodějnic a čarodějů. Dříve to byla oslava opěvující souznění a harmonii lidí s přírodou.

A tak by to mělo být i dnes. Jsou spojeny se zemědělským rokem :o) Proto také "čarodějnický" rok začíná 31. října (nikoliv 1. ledna, jak je zvykem). Svátky se nazývají sabaty a esbaty.

Esbaty

Esbat je vlastně úplněk. Většina čarodějnic a čarodějů se schází o úplňku, těch je v roce třináct.

Při úplňku se provádí různá kouzla, léčení a pod. Den, kdy je úplněk, má totiž větší magickou sílu.

Sabaty

To jsou tak zvané hlavní svátky, při kterých se také provádí nejen oslavy a poděkování přírodě, ale i různá kouzla... Obvykle mají ještě větší sílu než při úplňku.

Velké:


Čarodějnický rok

Samhain

Dnes se mu říká Halloween, znamenal konec roku. Nový rok začínal západem slunce 31. října. Tento obřad byl znám jako noc předků nebo slavnost smrti. Protože v tuto noc je závoj, který dělí náš a astrální svět nejtenčí, je považována za nejlepší dobu pro divinaci (věštění podle božích znamení, jimiž jsou různé přírodní jevy, např. let ptáků, sen, věštění s pomocí pomůcek). Slavnosti se konají na památku zesnulých předků a jako stvrzení pokračujícího života. Je to čas na řešení problémů, zbavení se starých myšlenek a vlivů. Koná se buď 31. října nebo za prvního úplňku ve znamení štíra (24.10.-22.11.)

Je to ta část roku, kdy se můžeme zbavit špatných návyků a slabostí. Na kousek pergamenu nebo papíru bychom měli napsat svoje zlozvyky, kterých bychom se rádi zbavili, a spálit je v ohni při rituálu. V tuto noc je také velice jednoduché navázat komunikaci s dušemi zemřelých. Pro mnohé čarodějnice je tento den Novým rokem. Na práh svého domu polož večer misku s ovocem, aby se duše zemřelých mohly posilnit. V tento den je prý "závoj" spolující oba světy tak slabý, že se duše s námi mohou spojit.

Výzdoba: podzimní květiny, dýně, šišky, černá kočka, koště

Barvy: oranžová, hnědá, bílá, zlatá, stříbrná

Potraviny: ořechy, jablka, dýně, svařené víno, mošt, koláče

Rituál: meditace, symbolicky je zde završen "starý" rok

Zimní slunovrat

Připadá na 21. prosince. Je to období smrti a znovuzrození boha Slunce. Dny jsou nejkratší, Slunce je na nejnižším bodu své dráhy. Úplněk po Vánocích je považován za magicky nejúčinnější v celém roce. Tento obřad je slavností - světla, s tolika svíčkami na oltáři nebo kolem něj, kolik je jen možné, aby bylo uvítáno dítě Slunce. Oslavuje se svátek znovuzrození Slunce a života nadcházejícího roku. Ve svátek Yule by si měl člověk postavit perníkovou chaloupku, která má připomínat co nejvíce jeho obydlí, a potom se o ni rozdělit se všemi, kdo žijí s vámi pod jednou střechou.

Výzdoba: vánoční, cesmín, břečťan, jmelí, kadidlo, jehličí, borovice, zlaté svíce

Barvy: zelená, červená, zlatá

Potraviny: jablka, cukroví, ořechy, koláčky, perník, zázvor, červené víno, jablečný punč, sušené ovoce

Rituál: hluboká meditace

Imbolic

1. únor nebo první úplněk ve znamení vodnáře (21. 1. - 20. 2.) je čas očisty a novorozených jehňat. Název " Imbolic" pochází se slova "oimelc" neboli ovčí mléko. Je to slavnost Panny jakožto příprava na růst a obrodu... Je to svátek světel, ohně, ženství, uzdravení a inspirace. Symboly zimy se hází do ohně. Voda se nalévá do kotlíku. Voda z kotle změní Zimní stařenu na Jarní pannu. Vychladlou vodou se potom omývá obličej.

Výzdoba: "koruna světla" (kruh složený ze svíček), jeřabiny, myrta

Barvy: bílá, červená, růžová, žlutá, hnědá, zelená

Potraviny: bílé víno, vanilka, česnek, paprika, kari (pálivé koření, která vzdává slunci hold)

Rituál: symbolika klíčení jara

Jarní rovnodennost

21.března je období, kdy je světlo a tma v rovnováze, ale světlo sílí. Je to svátek jara, kdy začíná kolem vše pučet, růst a rašit. Ze země raší první rostlinky, a to vypadá kouzelně, že se nelze divit, že to naši předkové považovali za zázrak. Je to doba oslav, kdy jsou konečně pryč ty úmorné zimy.

Výzdoba: v jarním duchu, velikonoční vajíčka, kočičky, zelená tráva, jarní polní květiny, hlína, různá semínka

Barvy: světle zelená, bílá, hnědá, žlutá

Potraviny: výhonky a klíčky, různá semínka (slunečnice, sezam, dýňová semínka), vejce, šalvěj

Rituál: oslavný věnec, je dobré si stanovit cíle na delší období

Beltane

Noc z 30. dubna na 1. května. Je to především svátek plodnosti, s přírodními kouzly a obětinami planým stromům, divokým zvířatům a živlům. Moc elfů a skřítků roste a svého vrcholu dosáhne za letního slunovratu. Čas pro velkou magii, příhodný pro veškerou divinaci (věštění) a pro zakládání lesních nebo zahradních svatyní. Touto dobou by měli být odměňováni strážci domů. Je to čas lásky, spojení muže a ženy, zásnuby. Svátky plodnosti. Tančí se a skáče přes košťata, oheň i rostliny, abychom si zajistili dobrou úrodu. Tento svátek je protějškem Samainu.

Výzdoba: májka, zdobené větve, květiny, věnce, šeřík

Barvy: červená, růžová, bílá, zelená

Potraviny: mléko, jogurt, zmrzlina, sýr, slaný koláč, puding, sušenky, víno, bylinkové čaje

Rituál: tance, večírek pod širým nebem

Letní slunovrat

21. června je čas, kdy den trvá nejdéle. Slunce stojí nejvýše, než začne klesat do tmy. Je známo,že byliny sbírané tento den mají mimořádnou magickou moc. V noci se hojném počtu objevují elfové a skřítci. Vytváří se ochranný štít mezi námi a veškerou mocí temnoty. Otevírají se různá místa, kde se skrývají poklady. Tomuto svátku se také říká Svatojánská noc. Je to noc plná magie, zapalují se velké ohně.

Výzdoba: letní kvítí, růže, kapradí, dub

Barvy: zelená, žlutá, oranžová

Potraviny: byliny a plody ovoce, citron, čerstvé ovoce, ovocný salát

Rituál: tance kolem ohně (Svatojánská noc), písně

Lugnasad

1. srpen nebo první úplněk ve znamení Lva (23.7. - 23.8.). Je to svátek předežňový, bod obratu v roce Matky Země. Sbírají se poslední byliny. Je to svátek na počest sňatku boha Luga s Matkou Zemí. Muži jsou pomalovaní a nosí zvířecí masky, připravují se kouzla na úspěšný lov. Je to oslava hojnosti, úrody. Někdy se mu také říká "svátek chleba", proto byste měli tak na tento den vlastní chléb upéct.

Výzdoba: květy, úroda, věci symbolizující sklizeň

Barvy: žlutá, hnědá, červená

Potraviny: chléb, různé bobule, planá jablíčky, obiloviny, pražená kukuřice

Rituál: oslava hojnosti


Podzimní rovnodennost

21. září byla dobou pro odpočinek po práci, pro dokončení sklizně. Den a noc je opět v rovnováze s tím, že tmy přibývá. Byly vykonávány všechny přípravy pro temné období i konec roku a opět se blíží Samain. Je to čas děkování za hojnou úrodu a naplněné sýpky. Příroda přestává rozdávat své plody, země ztrácí dočasně na úrodnosti.

Výzdoba: podzimní (listy, plody, kůra), obilné klasy, kaštany, žaludy

Barvy: červená, hnědá, oranžová, zlatá

Potraviny: kukuřice, polenta, brambory, fazole, boby, ořechy, jablka, hrušky, hrozny

Rituál: poděkování za hojnost žní, symbolicky blížící se konec čarodějnického roku